Deklaracja dostępności
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy serwisu internetowego Biuletynu Informacji Publicznej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie badania przeprowadzonego przez Województwo Śląskie. Wyniki badania przedstawia Raport z audytu.
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Anna Niemiec-Warzecha — mailowo biblioteka@pbw.bielsko.pl lub telefonicznie +48 33 812 45 77.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
Nazwa organu odwoławczego: Dyrektor Jednostki Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej
Adres organu odwoławczego: Adres: ul. Komorowicka 48, 43-300 Bielsko-Biała
Adres e-mail organu odwoławczego: biblioteka@pbw.bielsko.pl
Telefon organu odwoławczego: +48 33 812 45 77
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka mieści się w następujących lokalizacjach:
- Bielsko-Biała , Ul. Komorowicka 48 - Siedziba główna
- Cieszyn, ul. Stalmacha 14 – Filia w Cieszynie
- Milówka, ul. Dworcowa 3 – Filia w Milówce
- Skoczów, ul. Podkępie 1 – Filia w Skoczowie
- Żywiec, ul. Jagiellońska 15 – Filia w Żywcu
Siedziba główna
Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej znajduje się w budynku wpisanym do rejestru zabytków (nr w ewidencji zabytków A-452/85). Przy wejściu do budynku znajduje się dzwonek przywoławczy, dzięki któremu osoba niepełnosprawna może skorzystać z pomocy pracownika Biblioteki. Wypożyczalnia książek i Wypożyczalnia zbiorów audio znajdują się na parterze budynku. Czytelnia i pomieszczenia administracji oraz gabinet Dyrektora znajdują się na pierwszym piętrze. Od wejścia do budynku od ulicy Komorowickiej na parter prowadzi dziesięć schodów a z parteru na piętro trzydzieści schodów. Przestrzenie komunikacyjne wewnątrz budynku są wolne od barier poziomych i pionowych; komunikacja pozioma odbywa się na jednej płaszczyźnie, komunikacja pionowa jest możliwa przy pomocy schodołazu. Przy drzwiach do poszczególnych pomieszczeń Biblioteki znajdują się tabliczki z nazwami pomieszczeń w kontrastowych kolorach i alfabetem Braille'a. W budynku znajduje się pętla indukcyjna. Biblioteka nie dysponuje parkingiem dla czytelników, miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na parkingu miejskim w odległości ok. 120 m od budynku Biblioteki. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Filia w Cieszynie
Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Filii w Cieszynie mieści się w kamienicy należącej do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Wypożyczalnia zbiorów znajduje się na parterze budynku natomiast Czytelnia w przyziemiu. Od wejścia do budynku od ul. Stalmacha na parter do Wypożyczalni prowadzi dziesięć schodów a do Czytelni (z parteru do przyziemia) osiemnaście schodów. Istnieje możliwość, po wcześniejszym zgłoszeniu, wejścia od tyłu kamienicy do Czytelni w przyziemiu (brak schodów).
Przy wejściu do budynku znajduje się informacja na temat rozkładu pomieszczeń w kamienicy - tablica informacyjna, nie ma jednak oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób słabowidzących. Przy drzwiach wiodących do pomieszczeń wypożyczalni i czytelni znajdują się tablice z oznaczeniem pomieszczeń w kontrastowych kolorach i alfabetem Braille'a.
Przed budynkiem, w ciągu ulicy Stalmacha, jest parking z miejscami parkingowymi wyznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami. W odległości ok. 200 m od placówki znajdują się przystanki komunikacji miejskiej.
Filia w Milówce
Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Filii w Milówce mieści się w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Milówce. Do wejścia głównego budynku prowadzą trzy schody, z lewej strony schodów znajduje się podjazd przystosowany do poruszania się wózkiem inwalidzkim. Placówka zajmuje pomieszczenia na parterze budynku, komunikacja pozioma odbywa się na jednej kondygnacji, brak przeszkód architektonicznych. Przy wejściu do pomieszczeń Biblioteki znajduje się tabliczka z tekstem "Biblioteka" w kontrastowym kolorze i alfabetem Braille'a.
Obok budynku szkoły znajduje się parking bez wyznaczonych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Filia w Skoczowie
Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Filii w Skoczowie mieści się w prywatnym budynku przedwojennym, na I piętrze.
Budynek posiada wejście od ul. Podkępie. Do drzwi budynku prowadzi 8 schodów, przy drzwiach znajduje się domofon.
Do siedziby biblioteki (wypożyczalnia, czytelnia) na I piętrze prowadzi 20 schodów.
Przestrzenie komunikacyjne na I piętrze są wolne od barier komunikacyjnych poziomych.
Budynek nie ma dostępu dla osób poruszających się na wózkach. W budynku nie ma windy.
Biblioteka nie posiada własnego parkingu. Przed budynkiem znajduje się 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Przy wejściu do pomieszczeń Biblioteki znajduje się tabliczka z tekstem "Biblioteka" w kontrastowym kolorze i alfabetem Braille'a.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Filia w Żywcu
Siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Filii w Żywcu znajduje się w budynku należącym do Województwa Śląskiego. Budynek zlokalizowany jest w obrębie staromiejskiego układu urbanistycznego Żywca.
Budynek ma wejście od ulicy Jagiellońskiej skąd prowadzi dziesięć schodów na parter (do Wypożyczalni), następnie dwadzieścia dwa schody na I piętro gdzie znajduje się Czytelnia. Na II piętrze do których prowadzą dwadzieścia dwa schody mieszczą się dwie sale przeznaczone do prowadzenia zajęć.
Przestrzenie komunikacyjne wewnątrz budynku są wolne od barier poziomych i pionowych; komunikacja pozioma odbywa się na jednej płaszczyźnie, komunikacja pionowa jest możliwa przy pomocy schodołazu. Przy drzwiach do poszczególnych pomieszczeń Biblioteki znajdują się tabliczki z nazwami pomieszczeń w kontrastowych kolorach i alfabetem Braille'a.
Filia PBW w Żywcu nie dysponuje parkingiem dla czytelników, miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na parkingu miejskim w odległości 10 m od budynku Biblioteki.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
- Jak wnioskować o tłumacza polskiego języka migowego: https://pbw.bielsko.pl/kontakt
- Informacja o naszej działalności w tekście łatwym do czytania (ETR): https://pbw.bielsko.pl/images/biblioteka/pliki/otwarte_dane/o_bibliotece.zip
- Informacja o naszej działalności w języku migowym (PJM): https://pbw.bielsko.pl/kontakt
- Aktualny raport z zapewnienia dostępności: https://pbw.bielsko.pl/o-bibliotece/deklaracja-dostepnosci
-
W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej została wdrożona procedura składania wniosków o zapewnienie dostępności. Regulamin oraz formularze wniosków są dostępne na stronie internetowej Biblioteki.
W ramach systemu PROLIB służącemu obsłudze czytelników można zapisać się do Biblioteki zdalnie, przedłużyć termin zwrotu książki lub zbiorów audiowizualnych.
Z pracownikami Biblioteki można komunikować się telefonicznie i mailowo wysyłając wiadomości na wskazane na stronie internetowej adresy poczty elektronicznej. Można w ten sposób przedłużyć termin oddania książki, zapytać o bibliografię lub o konkretne pozycje książkowe lub audiowizualne.
Biblioteka zapewnia dostęp do tłumacza języka migowego poprzez aplikację na stronie internetowej. - Deklaracja dostępności została przygotowana w Generatorze Deklaracji Dostępności.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Ewelina Borowska
tel: +48 33 812 45 77
email: biblioteka@pbw.bielsko.pl